De forskjellige sykdommene
man, 20/07/2009 - 12:42
Hei. Jeg har hatt en del ubeskyttet sex de siste to årene, samt (dessverre) sex med en prostituert (beskyttet). Det jeg lurer på er hvor lenge siden siste samleie man må vente før man kan være "sikker" på å avdekke en kjønnssykdom ved testing (jeg vil da gjerne vite den lengste inkubasjonstiden)? Hvilke sydommer bør man testes for dersom man ikke har symptomer? Finnes det en "total" test man kan gjøre hos legen for å være sikker på man er sykdomsfri?
Mann, 26 år
Hei og takk for brevet ditt. Det finnes flere sykdomer som ikke gir symptomer etter sex, og faktum er at de aller fleste sykdommer kan forløpe symptomfritt i svært lang tid. Om de forskjellige seksuelt overførbare infeksjonene, deres ytringsmåter og utbredelse kan du lese om på www.olafia.no under rubrikken sykdommer. Her skal jeg nevne noe av det viktigste.
Blodsmittesykdommene som hepatitter og HIV forløper som oftest uten symptomer i lang tid. HIV kan du teste deg for etter cirka to uker, og husk alltid kontrolltest etter åtte uker. Hepatitt B kan ha svært lang inkubasjonstid, så det bør nok gå noen uker før første test, og siste test bør tas etter seks måneder. Hepatitt C har 4-20 ukers inkubasjonstid, men smitter sjelden seksuelt, og da sannsynligvis bare i forbindelse med blod. Hepatitt A kan også overføres seksuelt, men er likeledes sjeldent. Mot hepatitt A og B finnes det gode og virksomme vaksiner.
Syfilis er sjelden, og ytrer seg som ett eller flere uømme sår. Disse forsvinner, og sykdommen gir så, etter uker og måneders uvelhet, utslett og en rekke andre symptomer, som eventuelt ubehandlet også forsvinner av seg selv. Diagnosen stilles ved hjelp av en blodprøve, tatt opp til tre måneder etter det seksuelle møtet.
Herpes kan gli over uten sår, og etter rundt to-tre måneder kan man ta blodprøve i fravær av sår som det kan tas direkte prøve fra.
Urinrørskatarr kan man gå lenge med udiagnostisert. Vanlige prøver er klamydia, gonoré og mycoplasma genitalium; de bør alltid tas. Det beste er om en spesialist mikroskoperer direkte fra urinrørsmunningen.
HPV eller kjønnsvorter vil vise seg som vorter. Noen test utover det eksisterer ikke. Det samme gjelder andre vorter som kalles mollusker. De vil man også merke at er der.
Skabb og lus, som smitter seksuelt, gir etterhvert kløe og utslett.
Vel, dette var i korthet hva vi ser etter hos menn. Noen helhetlig engangsprøve på alt dette finnes som det fremgår ikke. Du bør nok gå til noen som har god erfaring med dette og få deg undersøkt; det er nok det beste. Lykke til!
Dr. Johannes Thorvaldsen
