Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Blod i urinen

Blod i urinen

tor, 20/07/2000 - 00:00
Spørsmål: 

jeg har blod i urin legene finner ikke hva det er? kan du svare meg på det?????

Kvinne, 16 år

0
Svar

Hei!
Jeg skjønner godt at du synes det er lite tilfredsstillende å få vite at noe er galt, men ikke hva som er galt. Jeg har jo ikke mulighet til å gi deg noe mer konkret svar enn legene som har undersøkt deg, men jeg kan si noe om hva vi generelt tenker når det gjelder blod i urinen hos unge menn.

På måten du stiller spørsmålet antar jeg at du ikke har noen andre symptomer. Vi skiller mellom to "typer" blod i urinen. Det ene er det du selv kan se med det blotte øye. Da er det releativt mye blod det er snakk om. Det andre er blødninger som vi ikke kan se, men som vi kan finne ved ulike laboratorietester. Det kalles mikroskopisk blod i urinen, og da er det relativt lite blod det er snakk om.

Du sier ikke noe om det, men jeg antar kanskje at du er i den siste kategorien? Du oppdaget ikke blodet selv, men det kom frem på en prøve hos legen.

Det kan ligge både uskyldige og alvorlige årsaker bak et slikt funn. Hos unge mennesker ligger det ofte ikke noen sykdom bak i det hele tatt. I en av mine lærebøker står det at sjansen for å finne en alvorlig årsak til mikroskopisk blod i urinen hos en person under 50 år, som ikke har symptomer og ellers er frisk, er under 1%. Dermed er det ikke så rart at legene ikke kan finne årsaken hos deg.

Hvis du allerede er undersøkt av lege, ellers er frisk og ikke merker noen symptomer, tror jeg du kan ta det helt med ro!

Lykke til!

Nyrer og urinveier
Vennlig hilsen

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
<font color=blue></font id=...
29/03/2012 - 07:06
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48