Kvinnelige kjønnsorganer: Bivirkninger av hormonbehandling - Lommelegen.no
Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Bivirkninger av hormonbehandling

Bivirkninger av hormonbehandling

tor, 03/11/2011 - 11:47
SpørsmÃ¥l: 

Jeg er en kvinne på snart 49 år, og som kom i overgangsalderen med et sjokk i fjor. Fikk plager i form av hetetokter, som ødela nattesøvnen. Legen ga meg Activelle, og det hjalp mot hetetokter og dårlig søvnkvalitet, men førte til at jeg ble oppblåst, la på meg 3 kg umiddelbart, fikk synsforstyrrelser, hodepine, dårlig humør og tendenser til depresjon. Jeg sluttet med pillene og bivirkningene forsvant, men hetetoktene kom raskt tilbake. Startet så med Soya (Menoflora) og det hjalp i 2,5 mnd. Prøvde deretter akupunktur, og i 6 mndr. holdt jeg hetetoktene unna med behandling 1 g. pr. måned, men så hjalp ikke det heller lenger. Fikk så resept på Estalis plaster. Hetetoktene forsvant, og søvnen kom tilbake, men igjen har jeg lagt på meg 3 kg på 4 uker, og er generelt i dårlig humør og har hatt blødninger de siste 2 ukene. Jeg har aldri tidligere hatt problemer med nattesøvn. Lever et aktivt liv med trening 3-4 g i uken og går i tillegg en fjelltur 1-2 g i uken. Spiser regelmessig og sunt, drikker sjelden alkohol og røyker ikke. Tar heller ikke andre medisiner.
Finnes det andre former for østrogentilskudd, som ikke gir meg bivirkninger som beskrevet ovenfor og/eller er det andre midler jeg kan prøve?

Hilsen fortvilet Kvinne, 48 år

kvinne
48
Svar
perhs bilde
Peer Høvik
Gynekologen

Hei! Plager i overgangsalderen kan være hemmende plagsomme, slik du har opplevd. Vi regner med at symptomene skyldes bortfall av eggstokkhormonene progesteron og østrogen, kanskje spesielt det siste, og mange har god nytte av hormonbehandling. Bivirkningene, som f. eks. blødninger, vektøkning, hodepine og dårlig humør, er individuelt forskjellige. At vekten går opp 2-3 kg, skyldes antagelig mest væskeansamling, forutsatt at kalori-inntaket er det samme. Da gjelder det å bruke en så lav hormondose som mulig. Både Activelle og Estalis inneholder begge de nevnte hormonene, men i fast, konstant sammensetning. Siden det bare er ca. 1 år siden din siste naturlige menstruasjon, kunne du heller prøve et preparat med et vekslende hormoninnhold (sekvenspreparat), og som etterligner en naturlig syklus med månedlige menstruasjonslignende blødninger, f. eks. Novofemtabl. eller Sequidot plaster. Snakk med gynekologen din om dette, og få undersøkelse før behandling..

Akupunktur og soyaprodukter kan ha effekt, men som regel bare forbigående.

Det er bra at du er så fysisk aktiv, for uten tror jeg plagene hadde vært enda verre.

Kvinnelige kjønnsorganer
Vennlig hilsen

Dr. Peer Høvik, gynekolog

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48
Hei Jeg og kjæresten min har et flott...
20/05/2012 - 18:30