Lommelegen tekst
Søk blant 44,624 spørsmål og svar.

Allergisk reaksjon

Allergisk reaksjon

Mandag 17. januar 2005

Spørsmål

Spørsmål: 

Etter en pensilin-kur med aposilin fikk jeg bærekatarr. Derfor ble jeg foreskrevet en kur med trimetroprim Orion.Etter 20 min. fikk jeg et vanvittig utslett og kløe over hele kroppen og ble veldig tett og det ble vanskelig å puste. Jeg havnet på legevakta og fikk adrenalin satt i armen, og en annen allergisprøyte + syrtek. Er dette et allergisjokk og hva skjedde?? Kan dette være livstruende?

Kvinne, 54 år

0

Spør en av våre erfarne leger og fagfolk

Vi tilbyr informasjon om symptomer, sykdommer, skader, samliv og seksualitet. Dersom du ønsker det, kan du velge 100% anonymitet.

Svar fra legen

Hei!
Ja, jeg tror du har hatt en alvorlig allergisk reaksjon. Denne type reaksjon kan forekomme etter både medikamentinntak, inntak av mat og drikke som man måtte være allergisk over for, eller etter f eks bi- eller vepsestikk, dersom man har allergi over for dette. Det er ut i fra reaksjonen ikke mulig å si hva det kommer av.
Det som skjer i kroppen er en generell reaksjon på et stoff kroppen må ha hvert i kontakt med tidligere og da oppfattet som farlig / truende. Ved neste gangs kontakt med samme stoff bindes stoffet til overflaten av "allergifremkallende" celler, som setter i gang en rekke reaksjoner i kroppen samtidig. Dette er egentlig en voldsom betennelsesaktig prosess, som gir både utslettene i hud, ofte hudkløe, pustebesvær fordi luftrørsgrenene trekker seg sammen, og av og til blodtrykksfall og evt besvimelse. I verste fall kan man dø av slike reaksjoner, men det er uhyre sjelden.
Det kan være nyttig å vite at det kun er eggehvitestoffer ( proteiner ) man kan ha en slik reaksjon på. Dvs at karbohydrater (sukker ), salt og alle rene fettstoffer (f. eks. oljer ) er allergifrie.
Behandlingen du fikk var helt utmerket og aldeles etter boken.

Hvis du ikke har inntatt andre medikamenter, og du vet at du ikke har alvorlige matvareallergier, tror jeg du har reagert på Trimetoprim.
Det passer veldig godt i tid med det du har beskrevet. Alvorige allergiske reaksjoner kommer oftest innen en halv time etter kontakt med det man er allergisk over for.
Det betyr at du kan få en like alvorlig eller ennå mer alvorlig reaksjon neste gang du evt inntar dette medikamentet.
Heldigvis finnes det en rekke andre gode alternativer til behandling av uriveisinfeksjoner. Det eneste du skal gjøre er å oppgi at du ikke tåler Trimetoprim.
Husk at med disse forholdsregler er det ingen grunn til bekymring!

Allergi
Vennlig hilsen

Dr. Bente Kvenshagen

Vi gjør oppmerksom på at innholdet i denne artikkelen er mer enn to år gammel. Utviklingen innen medisin går raskt, og informasjonen kan derfor være foreldet. Du bør derfor vurdere å skaffe deg et oppdatert svar fra en av våre leger, eller din egen fastlege.

Sist besvarte spørsmål

Hei. Jeg er en dame på 42 som skal om kort tid operere bort livmoren. Dette på grunn av blødningsmengde. Ved undersøkelse viste det seg at det var...
Hei. jeg vet ikke helt hvordan jeg skal forklare meg på best mulig måte, men skal prøve. i 2010 ble jeg gravid, på UL fant de en cyste på eggstokk...
Jeg er mor til en gutt på 9 år. Helt siden han sluttet med bleie ca,så har han hatt store problemer med kronisk forstoppelse og enkoprese. De to...
Hei, jeg har akkurat oppdaget at jeg er gravid. Og vi hadde ønsker oss en bryllupsreise til et tropisk strøk i juletider. (Maldivene, Thailand) Og nå...
Jeg har pcos og derfor ikke regelmessig mens, hvis jeg skal få mensen av meg selv går det ca 6 mnd - 1 år mellom hver gang. Jeg har to barn som har...
Hei. Jeg gjennomgikk for litt over to uker en operasjon (i narkose) i spiserør/mage (fundoplikasjon). I etterkant av dette har jeg slitt veldig med...