Kosthold og ernæring: Verdens vanndag 22. mars - Lommelegen.no
Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Verdens vanndag 22. mars

Kosthold og ernæring:

Verdens vanndag 22. mars

For oss nordmenn er vann som regel både sunt, godt og gratis - og ikke noe de fleste av oss tenker noe særlig over til daglig. Men det burde vi kanskje gjøre. Mange steder i verden er det ingen selvfølgelighet at rent vann finnes i ubegrensede mengder - og dermed kan vann bli en potensiell konfliktkilde.

I 1992 erklærte FN at 22. mars skal være verdens vanndag, og dagen har blitt markert verden over siden 1993. Det overordnede målet for vanndagen er å sette søkelys på viktigheten av ferskvann og fremme en bærekraftig utvikling av ferskvannsressursene.

Årets tema er "Felles vann, felles muligheter" - det skal med andre ord fokuseres på grensekryssende vassdrag.

Verdens 236 grensekryssende vassdrag berører 145 land, og man kunne gjerne tenke seg at det lett kan oppstå konflikter når et land skal tilfredsstille sitt vannbehov med begrensede vannressurser. Historien viser imidlertid at dette sjelden er tilfelle. Samarbeid og forhandlinger, ikke konflikt, er den mest vanlige reaksjonsformen når det oppstår stridsspørsmål rundt vannfordelingen mellom flere land eller områder.

I løpet av de siste seksti årene har mer enn 200 internasjonale vannavtaler blitt inngått, og bare 37 tilfeller av vold og opptøyer på grunn av vann har blitt rapportert. FN mener at det er viktig å legge til rette for samarbeidsmuligheter når det gjelder fordeling av vann på tvers av landegrenser og -områder. Ifølge FN kan dette nemlig bidra til å bygge opp gjensidig respekt, forståelse og tillit mellom land, og fremme sikkerhet, fred og økonomisk vekst.

"Whether we live upstream or downstream, we are all in the same boat."

Du kan lese mer om verdens vanndag her:
  • UN Water
  • WWD (World Water Day)


  • Kilde:
  • unwater.org
  • Har du et spørsmÃ¥l til Lommelegen? Klikk her

    Siste fra forumet

    For fem dager siden klemte jeg fingeren...
    05/04/2012 - 17:07
    <font color=blue></font id=...
    29/03/2012 - 07:06
    Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
    01/04/2012 - 23:01
    ADHD / politiet jeg bare lurer på...
    01/05/2012 - 22:36
    :cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
    01/05/2012 - 23:48