Lommelegen tekst
Søk blant over 40.000 spørsmål og svar.

Behandling av urininkontinens hos kvinner

Nyrer og urinveier:

Behandling av urininkontinens hos kvinner

Behandling for urinlekkasje avhenger av typen inkontinens.
God muskulatur er viktig!
For alle typer urininkontinens hjelper det med god muskulatur og gode slimhinner i nedre urinveier, blære og urinleder. Muskulaturen kan trenes opp med knipeøvelser; lignende dem som er anbefalt etter fødsler.

Østrogen
Hos eldre kvinner kan lekkasjen bedres ved bruk av lokaltvirkende østrogenpreparat (krem eller stikkpiller).

Løfte urinrøret
Ved stressinkontinens kan det hjelpe å legge noe inn i skjeden som vil løfte urinrøret. Dette kan være en tampong eller en plastinnretning som fås på apotek (Conveen).

Operasjon
De fleste vil etter hvert få best behandling med operasjon, og med dagens metode kan dette gjøres som dagkirurgi med relativt lite ubehag. Ved inngrepet (TVT) gjennom fremre skjedevegg festes et bånd, som hindrer at urinrøret glir ned under press (stress). Resultatene er meget gode og effekten varig.

Overaktiv blære
Urge-inkontinens (overaktiv blære) behandles med bekkenbunns- og blæretrening. Dette skjer best ved hjelp av kyndig fysioterapeut. Det finnes også medikamenter som kan dempe denne type lekkasje.

I tillegg finnes det andre typer behandling, både medikamentelle og kirurgiske,for mer spesielle tilfeller.

Hjelp til de fleste!
En god konklusjon er at de fleste med urininkontinens i dag kan få hjelp både til bedring og helbredelse.

Siste fra forumet

Jeg er en jente på 24år som har sosial...
09/02/2012 - 18:29
Hei :-) Jeg har hatt Mononukleose (...
09/02/2012 - 18:38
Jeg og mannen var hos mine foreldre i...
05/02/2012 - 22:28
Hei Har funnet meg en nydelig jente som...
20/01/2012 - 21:38
Slo meg kraftig på venstre side for 5...
20/01/2012 - 10:34