header
ds-gs-sokknapp ds-gs-gslogo
 
 

 Hovedmeny:
 Still spørsmål
 Les svar
 Svar etter tema
 Sjekk status
 Diskusjon
 Test deg selv
 Pasientorg.
 Mobil helse
 Helsebøker
 SØK
 ADHD
 Allergi
 Alzheimer
 Apotek
 Astma
 Barn
 Blodtrykk
 Diabetes type 2
 Eksem
 Ernæring
 Forkjølelse
 For menn
 Førstehjelp
 Gravid
 Hiv/aids
 Hodepine
 Idrett / Trening
 Impotens
 Inkontinens
 Kolesterol
 Kreft
 Kvinnehelse
 Migrene
 Muskel/skjelett
 Overvekt
 Prevensjon
 Psykisk helse
 Reisemedisin
 Rettigheter
 Røykeslutt
 Samliv
 Sex
 Skader
 Smerter
 Sommersenter
 Spiseproblem
 Stress
 Sykdommer
 Symptomer
 Søvnsenter
 Undersøkelser
 Vaksiner
   
Diverse plager

Hei!
Jeg har i lengre tid (periodevis i ca 1 år) vært plaget av kløe og svie i underlivet (kjønnslepper og litt inne i skjeden). Har også vært hoven, rød og hatt utflod (med litt varierende lukt og konsistens). Dette har særlig kommet etter mensen. Har egentlig alltid hatt litt problemer med utflod mer eller mindre hele tiden, men når jeg sjekket meg, hadde jeg ikke noe bakterier/sykdommer e.l. Har behandlet meg selv mot sopp (med canesten og pevaryl) et par ganger, og det har da gitt seg (hvor lenge bør jeg behandle meg? Kan hende jeg ikke har vært nøye nok med behandlingen..?).

For ca 1 år siden blødde jeg i 1 mnd i forbindelse med mensen, sjekka meg for så og si alt da, men eneste legen kom fram til var at jeg nok hadde /hengt fast/ i bløderfasen (går på p-piller). Hadde ingen andre sykdommer/bakterier o.l. da. Han mente også at jeg skulle ta en celleprøve av livmora, for å sjekke etter celleforandringer, men at jeg måtte vente til det hadde blitt litt mer /normalt/. En stund etter dette var jeg også noe plaget med svie etter samleie. Blødde også 3-4 ganger etter samleie, men dette ga seg, uten at jeg har fått sjekket det opp.

Nå har jeg nettopp /avsluttet/ mensen, når svien kom tilbake. Er rød og hoven på kjønnsleppene. Har også noe utflod, som lukter ganske sterkt og er litt gulaktig. Også noen få, små klumper. Ca de siste 2 mnd har jeg også vært plaget med litt /tissetrang/: jeg føler liksom at jeg må på do ganske ofte, uten at det kommer så mye ut. Føler også ofte at etter jeg er ferdig på do, så må jeg fortsatt på do, for å få ut den siste dråpen.

Har hatt samme sexpartner i over ett år, og begge sjekket seg når vi ble sammen, så det skal ikke være noen kjønnssykdommer. Etter kyssesyken for 4 år siden, har jeg hatt ganske dårlig immunforsvar, og blir ganske lett syk (ikke alvorlig - stort sett gått på hovne mandler). Oppdaget at jeg hadde fått mark i magen for litt over en uke siden, og har behandlet meg selv med vermox. Kan dette ha noe med saken å gjøre? Har gått på p-piller i 5-6 år, men måtte bytte fra trinordiol til microgynon for ca 2 år siden. Har hatt fler problemer i denne perioden, kan det har noe med bytte å gjøre?

Bestilt time til lege, men de hadde ikke time før om nesten 2 uker. Lurer på om det er noe jeg kan gjøre i mellomtiden. Har ikke så lyst til å gå rundt og svi heller.. Har ikke så godt forhold til legen min (som forøvrig er en mann), og legekontoret nektet å gi meg time hos en kvinnlig lege. Bor på et lite sted, så er ingen egen gynekolog her heller..

Ble mye informasjon her, men håper dere kan gi meg svar, for siden jeg er i et fast forhold, synes jeg det er ganske flaut at jeg har så mye plager.. Relevante sykdommer/medisiner: Mikrogynon, (vermox)

Kvinne, 22 år

 
Hei, Det er leitt at du har disse plagene, men jeg tror du kan bli hjulpet! Kløe, utflod og svie i underlivet skyldes oftest sopp. Blir du ikke bra etter lokalbehandling med krem, bør du få utskrevet tabletter, Fluconanxol, 150mg: 2 tabletter, men med 3 dager mellom hver tablett. Soppens livssyklus er 2 uker. Ved krembehandling bør derfor kuren vare like lenge.

Hvis du fortsatt har vansker med vannlatningen, bør du få dyrket urinen, også på klamydia, selv om det er liten risiko for at du har dette.

Blødningsforstyrrelsen kan godt forklares med at du skiftet p-pille.

Vennlig hilsen Dr. Peer Høvik, gynekolog
Les mer om: sopp, kyssesyken, gynekolog, svie i underlivet, svie, underlivet


Dette spørsmålet ble besvart: 27. August 2008

ll-ikonskriv   ll-ikonskriv   ll-ikonbokm
annonse
ds-gs-sokknapp
Les neste svar fra Lommelegen: For aktivt foster?
Legg merke til at dette svaret kun gir generell informasjon og at det ikke kan erstatte kontakt med, undersøkelse hos eller behandling av lege eller annen fagperson. Svaret må ikke anses som forslag til forebygging, diagnostikk, behandling, helsebevaring eller rehabilitering. For en sikker vurdering av problemstillingene du har tatt opp i din henvendelse bør du rådføre deg med fastlegen din og/eller andre fagpersoner i den offentlige helsetjenesten. Svaret må også sees i sammenheng med det tidspunktet det ble gitt på.
Fullstendige vilkår for svartjenesten.
---------------------------------------------
Spørsmål til legen:
Still spørsmål til legen - garantert svar!
 


   





 
 

5 siste fra Lommelegen:
5 siste Spør Legen:
5 siste fra DinSide Helse:


Still spørsmål til Lommelegens ekspertpanel:
-Om oss
-Kontakt oss
-Ønsker du å annonsere?
-Vilkår for tjenesten
-Feilmelding
-Bruk av helseinfo på nett
-Reklame og sponsing på Lommelegen
-Dine kommentarer
-Forslag til innhold
-Tips noen om Lommelegen
Ansvarlig redaktør og administrerende direktør: Petter Danbolt
Stedfortredende ansvarlig redaktør og COO: Terje Johansen
Redaktør: Ine Thereze Gransæter
Utgiverselskap: Aller Internett as
Lommelegen AS © 2010 - ditt helsesenter på Internett
Materialet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale med
Lommelegen AS er enhver eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring forbudt.
 

Lommelegen.no har konsesjon fra Datatilsynet.

Opplysningene som gis på Lommelegen.no må ikke 
brukes i stedet for kontakt med, undersøkelse hos eller behandling av lege

Teller