header
 
 Still spørsmål
 Les svar
 Svar etter tema
 Sjekk status på ditt spørsmål
 Debattforum
 Test deg selv
 Pasientorg.
 Lommelegen på mobilen
 SØK
 ADHD
 Allergi
 Alzheimer
 Apotek
 Astma
 Barn
 Blodtrykk
 Diabetes type 2
 Eksem
 Ernæring
 Forkjølelse
 For menn
 Førstehjelp
 Gravid
 Hiv/aids
 Hodepine
 Idrett / Trening
 Impotens
 Inkontinens
 Kolesterol
 Kreft
 Kvinnehelse
 Migrene
 Muskel/skjelett
 Overvekt
 Prevensjon
 Psykisk helse
 Reisemedisin
 Rettigheter
 Røykeslutt
 Samliv
 Sex
 Skader
 Smerter
 Sommersenter
 Spiseproblem
 Stress
 Sykdommer
 Symptomer
 Søvnsenter
 Undersøkelser
 Vaksiner
   
vasker du hendene
En enkel håndvask kan forebygge en tredjedel av alle diarétilfeller. Illustrasjon: colourbox.com

Mage og tarm
Vasker du hendene?
Tiltak for å få folk til å vaske hendene oftere reduserer antall diarétilfeller med en tredjedel – og det gjelder også oss, ikke bare personer som bor i fattige strøk.

Av: Johannes Rolin, medisinstudent

teaser

Diaré er et enormt helseproblem i mange land, fordi det fører til feilernæring, dårlig motstand mot infeksjoner og hemmet utvikling for mange barn.

De store problemene ser vi lite til her hjemme, men en fersk undersøkelse viser at vi er akkurat like dårlige til å vaske hendene som alle andre, selv om vi liker å tro at Norge er et ”rent” land.

Effekten av håndvask
Cochrane Libraries har undersøkt resultatene fra håndvaskkampanjer verden over. De har sett på flere ulike kampanjer, både i institusjoner og for hele lokalsamfunn.

Både utdanningsprogrammer av ulike slag, flyere og offentlige diskusjoner har anbefalt håndvask etter toalettbesøk og før håndtering av mat.

Bare oppfordringer om å vaske hendene gir 29 prosent reduksjon i antall diareer på institusjoner i i-land, viser det seg. I lavinntektsland er effekten 31 prosent – altså litt større, men nesten like stor.

Det er også interessant at effekten av håndvask i i-land er like stor som effekten av rent vann til områder som ikke har hatt det tidligere.

Diaré livsfarlig for små barn
For barn under fem år er diaré den vanligste dødsårsaken i verden. Dette er først og fremst et problem i fattige land og land med middels inntekt, men det er en tankevekker at smitte mellom personer er en svært viktig årsak til problemene, ved siden av mat- og drikkeforgiftning.

Diaré kan i seg selv føre til dehydrering, noe som er svært alvorlig for små barn. Men enda mer alvorlig er det at vedvarende diaré medfører feilernæring, redusert infeksjonsforsvar og hemmet utvikling og vekst. Så i områder av verden der mattilgangen allerede er dårlig, vil diaré – som forårsaker svært dårlig opptak av den lille maten man får i seg – være fatalt.
Les mer om: johannes rolin, barn, vann, mage og tarm


Oppdatert: 4. August 2008

---------------------------------------------
Spørsmål til legen:
Still spørsmål til legen - garantert svar!
 


   
 
Emner fra A til Å
 


Flere svar »


Gå til forumet »

 


Still spørsmål til Lommelegens ekspertpanel:
Om oss
Kontakt oss
Vilkår for tjenesten
Feilmelding
Reklame og sponsing på Lommelegen
Ønsker du å annonsere?
Tips oss
Tips en venn
Redaktør Lommelegen.no: Ine Thereze Gransæter
Ansv.red og adm.dir: Petter Danbolt
Stedfortr.ansv.red og COO: Terje Johansen
Oppdateringsansvarlig Lommelegen.no: Linda Stølen
Utgiverselskap: Aller Internett as
Lommelegen AS © 2012 - ditt helsesenter på Internett
Materialet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale med
Lommelegen AS er enhver eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring forbudt.
 

Lommelegen.no har konsesjon fra Datatilsynet.

Opplysningene som gis på Lommelegen.no må ikke 
brukes i stedet for kontakt med, undersøkelse hos eller behandling av lege