header
 
 Still spørsmål
 Les svar
 Svar etter tema
 Sjekk status på ditt spørsmål
 Debattforum
 Test deg selv
 Pasientorg.
 Lommelegen på mobilen
 SØK
 ADHD
 Allergi
 Alzheimer
 Apotek
 Astma
 Barn
 Blodtrykk
 Diabetes type 2
 Eksem
 Ernæring
 Forkjølelse
 For menn
 Førstehjelp
 Gravid
 Hiv/aids
 Hodepine
 Idrett / Trening
 Impotens
 Inkontinens
 Kolesterol
 Kreft
 Kvinnehelse
 Migrene
 Muskel/skjelett
 Overvekt
 Prevensjon
 Psykisk helse
 Reisemedisin
 Rettigheter
 Røykeslutt
 Samliv
 Sex
 Skader
 Smerter
 Sommersenter
 Spiseproblem
 Stress
 Sykdommer
 Symptomer
 Søvnsenter
 Undersøkelser
 Vaksiner
   
Prevensjon
Gode tips om spiralen

Av: Heidi Lindland, stud. med

teaser

Kontroller spiralen.
Du bør forsikre deg om at spiralen sitter inne etter hver menstruasjon. Det er fordi det er en viss sjanse for at spiralen kan løsne og komme ut sammen med mensvæsken. Hvis du ønsker, kan du selvsagt kontrollere det oftere også.

Det henger to tråder fra spiralen og ned i skjeden. Du kan kontrollere om spiralen er på plass ved å kjenne etter disse. Du kan vanligvis kjenne dem, hvis du fører en finger dypt inn i skjeden. Dersom spiralen har sklidd ned, kan du kjenne den som en hard pigg innerst i skjeden.

Hvis du ikke finner tråden, eller du tror spiralen har sklidd ned, bør du kontakte legen din. Du må ikke prøve å ta ut spiralen på egen hånd. Husk å bruke annen prevensjon inntil videre. Hvis spiralen ikke er på plass, er du heller ikke beskyttet mot graviditet.

Sjekk sanitetsbind.
Siden det er en større risiko for at spiralen skal løsne og falle ut når du har mensen, er det et godt tips å sjekke sanitetsbindene før du kaster dem.

Lytt etter signaler.
Ta kontakt med legen din hvis du får noen av disse plagene: unormale smerter eller utflod, langvarige og kraftige menstruasjoner som ikke gir seg, vedvarende og sterke menssmerter eller feber og generell sykdomsfølelse i forbindelse med menstruasjonen. Det er imidlertid vanlig å ha småblødninger og menstruasjonslignende smerter de første dagene etter at du har fått satt inn spiral. Hos kvinner som ikke har født, kan disse plagene kan vare lenger, opptil flere uker. Som regel vil vanlig smertestillende, som for eksempel paracet, fungere godt mot slike smerter.

Vær obs på infeksjonsfaren.
Det er vanlig å ha småblødninger og menstruasjonslignende smerter de første dagene etter at du har fått satt inn spiral. Disse plagene kan vare lenger, opptil flere uker, hos kvinner som ikke har født. På grunn av at faren for infeksjon, bør en avstå fra samleie og heller ikke bade før blødningene har gitt seg.

Oppdatert av: Cecilie Arentz-Hansen, lege


Les mer om: kvinnehelse, prevensjon, sex


Oppdatert: 28. mars 2006

Tips noen om denne artikkelen
Utskriftsvennlig format
---------------------------------------------
Spørsmål til legen:
Still spørsmål til legen - garantert svar!
 


   
 
 


Flere svar »


Gå til forumet »

 
 

5 siste fra Lommelegen:
5 siste Spør Legen:
5 siste fra DinSide Helse:


Still spørsmål til Lommelegens ekspertpanel:
Om oss
Kontakt oss
Vilkår for tjenesten
Feilmelding
Reklame og sponsing på Lommelegen
Ønsker du å annonsere?
Tips oss
Tips en venn
Ansv.red og adm.dir: Petter Danbolt
Stedfortr.ansv.red og COO: Terje Johansen
Redaktør Lommelegen.no: Ine Thereze Gransæter
Oppdateringsansvarlig Lommelegen.no: Linda Stølen
Utgiverselskap: Aller Internett as
Lommelegen AS © 2010 - ditt helsesenter på Internett
Materialet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale med
Lommelegen AS er enhver eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring forbudt.
 

Lommelegen.no har konsesjon fra Datatilsynet.

Opplysningene som gis på Lommelegen.no må ikke 
brukes i stedet for kontakt med, undersøkelse hos eller behandling av lege

Teller