header
 
 Still spørsmål
 Les svar
 Svar etter tema
 Sjekk status på ditt spørsmål
 Debattforum
 Test deg selv
 Pasientorg.
 Lommelegen på mobilen
 SØK
 ADHD
 Allergi
 Alzheimer
 Apotek
 Astma
 Barn
 Blodtrykk
 Diabetes type 2
 Eksem
 Ernæring
 Forkjølelse
 For menn
 Førstehjelp
 Gravid
 Hiv/aids
 Hodepine
 Idrett / Trening
 Impotens
 Inkontinens
 Kolesterol
 Kreft
 Kvinnehelse
 Migrene
 Muskel/skjelett
 Overvekt
 Prevensjon
 Psykisk helse
 Reisemedisin
 Rettigheter
 Røykeslutt
 Samliv
 Sex
 Skader
 Smerter
 Sommersenter
 Spiseproblem
 Stress
 Sykdommer
 Symptomer
 Søvnsenter
 Undersøkelser
 Vaksiner
   
Røykeslutt
...nå må det skje noe!
Jeg heter Odd, er 43 år gammel og rørlegger. Jeg er tobarnspappa og har vært skilt i to år. Jeg sluttet å røyke for litt over ett år siden. Den avgjørende grunnen til at jeg sluttet var at jeg merket at det var ikke jeg som var sjefen lenger. Av og på så røykte jeg i godt og vel tjue år, ca. tredve-førti rullings om dagen.

Av: Lommelegen.no

teaser

Jeg har slutta å røyke flere ganger, og også holdt opp noen år, men ble aldri kvitt røyklysta. Nå er det helt annerledes.
Denne gangen har jeg slutta med Zyban, og det har liksom demontert hele avhengighetssystemet. Alltid når jeg har slutta før, har jeg hatt lyst på røyk likevel, men det er helt borte nå.

Det var spesielt en episode som motiverte meg til å slutte å røyke denne gangen. Jeg gikk og la meg om kvelden, lå og småleste litt, og mens jeg leser så kommer tanken - brukte jeg siste sigarettpapiret?

Til slutt så måtte jeg stå opp for å sjekke, og jo da, det hadde jeg. Så la jeg meg igjen, men fikk ikke sove siden jeg visste at jeg ikke ville få tatt morgenrøyken som vanlig. Så det endte med at jeg sto opp klokka halv to om natta og reiste ned på bensinstasjonen for å kjøpe sigarettpapir. Og da skjønte jeg at nå har det gått for langt, nå er det ikke jeg som er sjefen lenger, nå må det skje noe.

Dessuten hadde jeg lovet ungene mine at jeg skulle slutte, for jeg hadde hørt om noen piller som skulle komme. Og rett etter denne episoden ble Zyban godkjent som legemiddel for røykeslutt i Norge. Jeg ringte legen og bestilte time med gang jeg hørte på radioen at de var kommet. To dager etterpå fikk jeg time, og ni dager etter det var jeg røykfri.

Så for dem som virkelig har problemer med å slutte så anbefaler jeg å prøve den kuren. Den er dyr, men for meg hjalp den.

Mens jeg røyka la jeg liksom opp ruter i hodet: Jeg skal dit og dit, og da kan jeg røyke mens jeg kjører bilen og parkere der, og så skal jeg dit, og der er det ikke så langt fra et røykerom etc. Det ble etter hvert slitsomt, alt gikk på at du skulle forholde deg til hvor du kunne røyke. Det er godt å vite at det er du som er sjefen, det gir grunn til å være stolt av seg selv.

Mange fokuserer på at de kommer til å savne den vennen de har i den sigaretten, men det savnet varer bare en stund. Det går over. Og ting går seg fort til. Jeg blir jo med på røykerommet på jobben fortsatt, men jeg tar kaffen min og de tar kaffen og røyken.

Så enkelt er det. Jeg har ikke noe problem med å være røykfri, det er det som er så deilig.
Les mer om: røykeslutt


Oppdatert: 1. January 2000

---------------------------------------------
Spørsmål til legen:
Still spørsmål til legen - garantert svar!
 


   
 
Emner fra A til Å
 


Flere svar »


Gå til forumet »

 


Still spørsmål til Lommelegens ekspertpanel:
Om oss
Kontakt oss
Vilkår for tjenesten
Feilmelding
Reklame og sponsing på Lommelegen
Ønsker du å annonsere?
Tips oss
Tips en venn
Redaktør Lommelegen.no: Ine Thereze Gransæter
Ansv.red og adm.dir: Petter Danbolt
Stedfortr.ansv.red og COO: Terje Johansen
Oppdateringsansvarlig Lommelegen.no: Linda Stølen
Utgiverselskap: Aller Internett as
Lommelegen AS © 2012 - ditt helsesenter på Internett
Materialet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale med
Lommelegen AS er enhver eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring forbudt.
 

Lommelegen.no har konsesjon fra Datatilsynet.

Opplysningene som gis på Lommelegen.no må ikke 
brukes i stedet for kontakt med, undersøkelse hos eller behandling av lege