header
 
 Still spørsmål
 Les svar
 Svar etter tema
 Sjekk status på ditt spørsmål
 Debattforum
 Test deg selv
 Pasientorg.
 Lommelegen på mobilen
 SØK
 ADHD
 Allergi
 Alzheimer
 Apotek
 Astma
 Barn
 Blodtrykk
 Diabetes type 2
 Eksem
 Ernæring
 Forkjølelse
 For menn
 Førstehjelp
 Gravid
 Hiv/aids
 Hodepine
 Idrett / Trening
 Impotens
 Inkontinens
 Kolesterol
 Kreft
 Kvinnehelse
 Migrene
 Muskel/skjelett
 Overvekt
 Prevensjon
 Psykisk helse
 Reisemedisin
 Rettigheter
 Røykeslutt
 Samliv
 Sex
 Skader
 Smerter
 Sommersenter
 Spiseproblem
 Stress
 Sykdommer
 Symptomer
 Søvnsenter
 Undersøkelser
 Vaksiner
   
allergisk mot jula
Gjør juletreet deg syk? Illustrasjonsfoto: colourbox.com

Allergi
Allergisk mot jula
Føler du deg syk i julen? Da er du kanskje allergisk. Alt fra julegrana til julegodtet og og selve pynten kan være synderne.

Av: Ann Cathrin Reichelt, lege

teaser

Du grønne, glitrende...
De færreste er allergiske mot selve treet. Men i juletreet kan det skjule seg mange slags små kryp, som er ufarlige, men som enkelte kan være allergiske mot.

Muggsopp og støv kan treet også være beheftet med - sørg for å riste godt av det før du tar det inn i stua!

Dersom du vet at det kommer til å være allergikere i nærheten av treet, kan det kanskje lønne seg å få treet forsiktig spylt og tørket før du tar det inn i stua, eller du kan eventuelt tørke av det med en fuktig klut.

Noen allergikere reagerer på julegleder (som i plantene), så hvis du eller andre nyser mistenkelig mye i nærheten av dem, kan du se hvordan det går hvis planten flyttes.

Selve julepynten, juledukene, kransene og nissene ligger kanskje stuet ned i kasser fra år til år, og samler opp en del støv? Hvis du eller noen i nærheten får ubehagelige reaksjoner på støv, bør du kanskje rengjøre dem ekstra godt.

Matallergi
Mange av stoffene som hyppigst er årsak til matallergi, er vanlige ingredienser i julematen.

Nøtter av alle slag blir brukt i bakst og småkaker. Erter og bønner brukes til julemiddagen. Egg er en naturlig del av mye julegodt.

Fargerikt julesnop kan inneholde stoffer som enkelte er allergiske mot, men som det på forhånd kan være vanskelig å vite at er der.

Når det gjelder dem som virkelig er allergiske mot stoffene, skal det lite til av matsorten for å utløse en kraftig allergisk reaksjon som kan bli farlig. Du kan lese mer om symptomene og hvordan du skal forholde deg ved allergisk sjokk her.

For matallergikere gjelder det derfor som en generell regel at de bør være litt ekstra på vakt i jule- og nyttårstiden.

Kryssallergi
Bær, frukt og grønnsaker kan føre til umiddelbar kløe og opphovning i og rundt munnen hos pollenallergikere på grunn av kryssreaksjon med pollen. En kryssreaksjon vil si at antistoffene som er rettet mot pollen også reagerer med enkelte andre stoffer.

Bjørkepollenallergikere kan få problemer når de spiser plommer, fersken, nektariner, kirsebær, kiwi, pærer, epler, gulrøtter, poteter, sellerirot, nøtter eller mandler.

Gresspollenallergikere kan reagere på appelsiner, melon, bønner, erter og linser.

Burotallergikere kan få kryssreaksjon dersom de spiser bananer, melon, selleri, persille, purreløk og ulike krydder. Reaksjonen kommer ofte ikke hvis grønnsaken eller frukten er kokt, stekt eller hermetisert.

Duftlys og parfyme
Det er nå kommet på markedet en mengde forskjellige duftlys som skal sette oss i deilig julestemning.

I juletiden er vi kanskje også ekstra rause med godlukten, både kvinner og menn?

Duftlys og parfymer gir sjelden opphav til rene allergiske reaksjoner, men heller overømfintlighetsreaksjoner, som rennende kløende øyne og nese, og nysing. Det er med andre ord ikke sikkert at all nysing i jula skyldes virus!

Publisert for første gang i desember 2003.
Les mer om: ann cathrin reichelt, jula, lege, pollen, øyne, slag


Oppdatert: 16. December 2008

---------------------------------------------
Spørsmål til legen:
Still spørsmål til legen - garantert svar!
 


   
 
Emner fra A til Å
 


Flere svar »


Gå til forumet »

 


Still spørsmål til Lommelegens ekspertpanel:
Om oss
Kontakt oss
Vilkår for tjenesten
Feilmelding
Reklame og sponsing på Lommelegen
Ønsker du å annonsere?
Tips oss
Tips en venn
Redaktør Lommelegen.no: Ine Thereze Gransæter
Ansv.red og adm.dir: Petter Danbolt
Stedfortr.ansv.red og COO: Terje Johansen
Oppdateringsansvarlig Lommelegen.no: Linda Stølen
Utgiverselskap: Aller Internett as
Lommelegen AS © 2012 - ditt helsesenter på Internett
Materialet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale med
Lommelegen AS er enhver eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring forbudt.
 

Lommelegen.no har konsesjon fra Datatilsynet.

Opplysningene som gis på Lommelegen.no må ikke 
brukes i stedet for kontakt med, undersøkelse hos eller behandling av lege